MUDr. Jitka Pacltová

HISTORIE KLUBU

35. Výročí založení Klubu chovatelů čivav

Vážení členové a přátelé KCHČ,

v roce 2013 oslavil náš KCHČ krásné půlkulaté výročí ... 35 let založení Klubu chovatelů čivav a v roce 2011 tomu bylo  40 let, co byla do tehdejšího Československa dovezena první čivava, proto nám dovolte něco málo z historie našeho kubu.

Do tehdejší Československé republiky byla první čivava dovezena v roce 1971 MUDr. Jitkou Pacltovou. Byla to krátkosrstá fenka, čokoládově hnědá s pálením - Ali-Ettes Carissima, nar 19. 7. 1971 od chovatelky Elviry Winght z USA.

První dlouhosrstá čivava byla dovezena z tehdejší SRN manželi Serbusovými v roce 1976, pejsek Ziesel vom Steppenbrunnen, nar. 6. 10. 1975.

První odchované štěňátko na území naší republiky se podařilo odchovat 1974 MUDr. Jitce Pacltové - krátkosrstá fenečka Amecameca z Neuštejna CS, která se narodila 2.4.1974. První početný vrh byl vrh "B" MUDr. Jitky Pacltové , 18.9.1975 se narodil 1 pejsek a 5 feneček.

V roce 1978 byl založen Klub chovatelů čivav a naháčů Praha, začleněný v rámci Českého svazu chovatelů drobného zvířectva.

V roce 1979 se na chovu v naší republice podílely tři chovatelské stanice:

z Neuštejna CS - chovatelka MUDr. Jitka Pacltová (Nymburk)

Erlang CS - chovatelé manželé Serbusovi (Kutná Hora)

Z Dahome CS - chovatelka MUDr. Dana Singlová (Praha)

Do konce roku 1985 se chovalo již v sedmi chovatelských stanicích, k výše uvedeným přibyly:

Od Jílovského potoka - Iva Pazderová (Jílové)
Boxbar CS - ing. Ivo Bartek (Hoděčín)
Zlatý Javor - Drahomíra Nováková (Hroznětín)
Puma CS - Jaroslav Janda (Praha)

V roce 1986 se přidaly další dvě chovatelské stanice, jednou z nich byla
Perla Brna CS - manželé Sekaninovi (Brno)

Na podzim r.1990 byl klub zaregistrován pod min. vnitra a od 1.1.1991 přestal být členem Svazu chovatelů a vstoupil do Sdružení kynologických klubů.
V roce 1996 z SKK vystoupil a stal se přímým členem Českomoravské kynologické unie. V tuto dobu již čivavy chovalo 43 chovatelských stanic.

První a prozatím jedinný "Světový vítěz" z našeho chovu byl v roce 1990 dlouhosrstý pes Bodie z Jenštejnské bašty CS chovatelky paní Lenky Svobodové. Matkou tohoto pejska byla Ayllin z Jenštejnské Bašty a otcem Dangria Boby, kterého v roce 1997 importovala MUDr. Jitka Pacltová.

Prvním prezidentem klubu byl pan Jaroslav Janda a hlavní poradkyní - jak jinak, než zakladatelka tohoto chovu u nás, paní MUDr. Jitka Pacltová, která tuto funkci vykonávala dlouhou řadu let. Po něm byl prezidentem Ing. Ivo Bartek a následovala paní Zdenka Jílková, která vedla klub 10 let.

Děkujeme všem výše jmenovaným za obrovský přínos pro naše krásné plemeno.